Un bar 6063-T5 extrudat la aproximativ 480 de grade Celsius și răcit în aer liniștit atinge o limită de curgere de aproape 145 MPa în timp ce cântărește doar 2,70 g/cm3, aproximativ o treime din densitatea oțelului. Aceste două numere explică majoritatea deciziilor în proiectele de încadrare industrială care acoperă bazele mașinilor, paza, stațiile de lucru și structurile transportoare. Cu toate acestea, proprietățile aliajului de aluminiu nu sunt niciodată un singur număr pe o fișă de date. Acestea reprezintă un set de compromisuri între rezistență, greutate, rezistență la coroziune, conductivitate și fabricabilitate, iar echilibrul greșit apare rapid ca un cadru care se îndoaie sub sarcină sau o suprafață care pătează într-un atelier umed. La Shanghai Huishuo Aluminium Industry Technology Co., Ltd., conversațiile de selecție a profilului pornesc de la aceste proprietăți, deoarece aliajul și temperatură alese în etapa matriței decid tot ce urmează: opțiunile de grosime a peretelui, clasa de încărcare, calitatea finisajului și costul final. Acest ghid stabilește proprietățile care contează, compară familiile obișnuite de aliaje cu cifre reale și transformă aceste cifre într-o listă practică de verificare a comenzii.
Proprietățile aliajului de aluminiu sunt caracteristicile măsurabile ale unui aliaj dat, inclusiv densitatea, rezistența, rezistența la coroziune, conductivitatea și lucrabilitatea, care decid dacă va supraviețui unei anumite aplicații.
Aluminiul pur este moale și ductil, ideal pentru folie și cablul conductor, dar aproape inutil pentru un cadru portant. Alierea schimbă asta. Adăugările controlate de magneziu, siliciu, cupru, mangan sau zinc, combinate cu prelucrarea corectă și tratamentul termic, ridică rezistența maximă la tracțiune de la aproximativ 90 MPa în puritatea comercială 1100 la aproximativ 570 MPa în 7075-T6, în timp ce densitatea rămâne aproape de 2,70 g/cm3 pe aproape întreaga gamă.
Pentru cadrele industriale cu fante în T, decizia practică se reduce la 6063 pentru profile standard și 6061 în cazul în care sunt implicate sarcini mai mari sau prelucrare CNC grea.
Denumirea din patru cifre anunță principalul element de aliere: 1xxx este puritatea comercială, 2xxx cupru, 3xxx mangan, 5xxx magneziu, 6xxx magneziu plus siliciu și 7xxx zinc. Fiecare familie schimbă extrudabilitatea cu rezistența într-un mod previzibil, iar tabelul de mai jos colectează valorile tipice ale temperaturii camerei.
| Aliaj și temperatură | Principalele elemente de aliere | Rezistenta la tractiune | Rezistenta la curgere | Densitatea | Utilizare tipică |
| 1100-O | 99,0 la sută minim Al | 90 până la 130 MPa | 35 MPa | 2,71 g/cm3 | Folie, echipamente chimice și alimentare |
| 5052-H32 | 2,5% Mg | 230 MPa | 195 MPa | 2,68 g/cm3 | Tablă, piese maritime și de transport |
| 6063-T5 | Mg 0,45 până la 0,9, Si 0,2 până la 0,6 | 185 MPa | 145 MPa | 2,70 g/cm3 | Profile cu fantă în T, încadrare arhitecturală |
| 6061-T6 | Mg 0,8 până la 1,2, Si 0,4 până la 0,8 | 310 MPa | 270 MPa | 2,70 g/cm3 | Piese structurale, componente prelucrate CNC |
| 7075-T6 | Zn 5,1 până la 6,1, Mg 2,1 până la 2,9, Cu 1,2 până la 2,0 | 570 MPa | 500 MPa | 2,81 g/cm3 | Instrumente aerospațiale și de mare stres |
Atunci când un proiect se află între cei doi cai de lucru din seria 6, factorii decisivi sunt răspunsul la presare și volumul de prelucrare. Le comparăm în detaliu în documentul nostru Ghid de selecție tehnică 6061 versus 6063 .
Familia 6xxx domină extrudarea industrială, deoarece magneziul și siliciul formează precipitații de Mg2Si care răspund la tratamentul termic, astfel încât aliajul câștigă rezistență reală, rămânând în același timp suficient de moale pentru a împinge matrițele complexe la 450 până la 500 de grade Celsius.
Metalul lasă matrița moale, iar ceea ce se întâmplă în următoarele ore stabilește proprietățile finale ale aliajului de aluminiu. La temperatură T5, profilul este răcit la presă cu aer forțat și apoi îmbătrânit, ceea ce menține distorsiunea scăzută pe elementele de cadru lungi și subțiri. La temperatură T6, profilul este stins cu apă și îmbătrânit artificial la aproximativ 180 de grade Celsius, ceea ce crește rezistența, dar blochează și mai multă tensiune reziduală, o considerație reală pentru pereții subțiri.
Acesta este motivul pentru care gama standard de profile industriale de extrudare din aluminiu dintr-o moară specializată este construit aproape în întregime pe 6063, cu 6061 rezervat elementelor structurale grele și plăcilor prelucrate CNC.
Odată ce aliajul și temperatură sunt fixate, grosimea peretelui și dimensiunea seriei devin pârghiile practice pentru reglarea capacității de încărcare, rigidității și costului.
Două profile 4040 cu dimensiuni exterioare identice pot diferi cu mai mult de 60 la sută în grosimea peretelui, de la un perete economic de 2,0 mm la un perete de înaltă rezistență de 3,2 mm. Deformarea este guvernată de momentul de inerție al secțiunii transversale, astfel încât peretele mai gros menține alinierea vizibil mai mult sub aceeași sarcină.
HS-8-4040F Profil economic din aluminiu cu fantă în T 4040 cu perete de 2,0 mm Cu o secțiune transversală de 40x40 mm, un perete de 2,0 mm și o fantă de 8,2 mm, acest profil economic se potrivește construcțiilor sensibile la costuri. Acesta contrastează cu variantele 4040 cu pereți mai groși discutate în apropiere, oferind o opțiune ieftină pentru ramele ușoare. Vizualizare produs →
HS-8-4040D Profil 4040 de înaltă rezistență cu perete îngroșat de 3,2 mm Acest profil 4040 cu perete de 3,2 mm cântărește 1,88 kg/m și rezistă la deformare sub sarcini mari, ilustrând direct avantajul peretelui mai gros descris mai sus. Designul său fără găuri permite găurirea flexibilă pentru cadrele grele personalizate. Vizualizare produs → Lățimea fantei contează, de asemenea: o fantă lățime de 10,2 mm transportă piulițe și șuruburi mai grele decât o fantă de 6 mm, motiv pentru care profilele din seriile 45 și 50 ancorează majoritatea construcțiilor cu deschidere mare și extrem de grele. La celălalt capăt al scalei, laboratoarele și carcasele ușoare acordă prioritate greutății și manevrării curate față de capacitatea brută, care este locul în care variantele 3030 cu pereți subțiri își câștigă locul.
HS-8-3030QL Profil ușor 3030 cu fantă în T pentru structuri de laborator Cu doar 0,58 kg/m cu un perete de 1,4 mm, acest profil de 30x30 mm se potrivește aplicațiilor ușoare de laborator și carcase menționate în apropiere, unde reducerea greutății și manipularea curată contează mai mult decât capacitatea maximă de încărcare. Vizualizare produs → Proprietățile principale sunt densitatea scăzută la aproximativ 2,70 g/cm3, rezistența la tracțiune între aproximativ 90 și 570 MPa, în funcție de serie și temperatură, rezistență puternică la coroziune din filmul de oxid cu auto-reparare, conductivitate termică și electrică ridicată și extrudabilitate și prelucrabilitate excelente.
6063 în temperatură T5 sau T6 este implicită în industrie, deoarece se extrudă curat în fante subțiri și precise și anodizează uniform. 6061-T6 este alegerea avansată pentru cadrele cu sarcină mare și piesele care necesită prelucrare CNC substanțială.
Ambele încep ca aceeași extrudare. T5 este răcit cu aer la presă și îmbătrânit, atingând o rezistență la tracțiune de aproximativ 185 MPa, în timp ce T6 este stins cu apă și îmbătrânit artificial, ajungând la aproximativ 240 MPa. Compensația este un risc de distorsiune ușor mai mare cu T6 pe secțiuni subțiri.
Nu. Anodizarea transformă suprafața într-un strat de oxid de 5 până la 25 micrometri care îmbunătățește rezistența la coroziune și duritatea suprafeței, dar nu modifică rezistența în vrac a profilului.