Rezistența la forfecare este solicitarea maximă pe care o poate rezista un profil de aluminiu înainte ca un plan de material să alunece paralel cu sarcina aplicată, iar pentru aliajele structurale de aluminiu, aceasta aterizează în mod obișnuit între 55 și 65% din rezistența finală la tracțiune.
Într-un cadru extrudat, forfecarea apare în trei locații separate: tija șurubului, cuplarea filetului în interiorul unei piulițe în T și peretele fantei al profilului. Fiecare plan are o zonă și o condiție de constrângere diferită, deci fiecare trebuie verificat independent; cel mai slab plan guvernează articulația.
Anodizarea nu intră în calcul. Un strat de oxid de 5 până la 25 de micrometri îmbunătățește rezistența la uzură a suprafeței, dar rezistența la forfecare în vrac este asigurată în întregime de aliajul de bază și temperatură a extrudarii.
În aliajele comerciale de aluminiu, rezistența la forfecare se întinde de la aproximativ 40 MPa pentru metalul pur recoapt până la 330 MPa pentru 7075-T6, iar cele două aliaje utilizate în majoritatea extrudărilor cu fantă în T, 6063 și 6061, oferă între 117 și 207 MPa, în funcție de temperatură.
| Aliaj și temperatură | Rezistența la forfecare (MPa) | Rezistența la forfecare (psi) | Aplicație tipică |
| 1100-O | 40-62 | 5.800-9.000 | Aluminiu pur, piese chimice și piese ușoare |
| 6063-T5 | 117 | 17.000 | Profile standard de extrudare cu fantă în T |
| 5052-H32 | 138 | 20.000 | Lucrări de tablă marine și panouri formate |
| 6063-T6 | 152 | 22.000 | Profile structurale de extrudare cu fantă în T |
| 6061-T6 | 207 | 30.000 | Profile de extrudare și cadre de mașină de mare rezistență |
| 2024-T3 | 283 | 41.000 | Plăci structurale aerospațiale |
| 7075-T6 | 330 | 48.000 | Fitinguri aerospațiale și de mare stres |
Schimbarea de temperament contează în cadre reale. O extrudare 6063-T6 rezistă cu aproximativ 30% mai multă sarcină de forfecare pe milimetru pătrat decât același profil din 6063-T5 la dimensiuni identice ale peretelui, astfel încât îmbinările cu forfecare ridicată trebuie să specifice temperatura și să o verifice pe certificatul de material.
Rezistența la forfecare a aluminiului este măsurată prin teste de fixare cu poanson și cu un singur forfecare și ambele necesită un control strâns al jocului; când configurarea este dezactivată, rezistența raportată se poate schimba cu mai mult de 10 la sută pe același material.
Trei variabile corup rezultatele testelor de forfecare mai mult decât oricare altele.
Pentru profilele extrudate, rezultatul cel mai reprezentativ vine din prelucrarea unui cupon plat din peretele profilului real și testarea acelui material exact, nu din valorile generice ale manualului de stocare a foilor.
Atunci când nu este disponibilă o valoare certificată la forfecare, estimați rezistența la forfecare ca 60 la sută din rezistența maximă la tracțiune; pentru aliajele de aluminiu, aceasta prezice rezistența la forfecare la tăiere și la perforare în aproximativ 5,5% din valorile măsurate în medie.
Regula de 60 la sută este un instrument în faza de concept, nu un substitut pentru datele certificate ale fabricii. Odată ce o îmbinare devine critică, solicitați certificatul de proprietate mecanică pentru căldura de extrudare specifică sau executați un test de perforare pe un cupon din profilul livrat.
Utilizați regula în aceste situații:
În proiectarea cadrului cu fante în T, rezistența la forfecare a materialului profilului contează cel mai mult la conexiune, deoarece cadrele eșuează aproape întotdeauna la îmbinare mai degrabă decât la mijlocul unei deschideri.
O îmbinare cu șuruburi cu fante în T este limitată de cea mai mică dintre trei valori: capacitatea de forfecare a șurubului, rezistența benzii filetate a piuliței în T sau zona de forfecare a peretelui profilului din spatele fantei. În profilele cu pereți subțiri, buza fantei este de obicei cel mai slab plan, motiv pentru care îmbinările suprasolicitate prezintă o fantă deformată sau crăpată înaintea foarfecelor de fixare.
Grosimea peretelui este pârghia care mărește capacitatea îmbinării fără a schimba aliajul. Un profil 4040 cu un perete de 4,5 mm oferă aproximativ dublul suprafeței de forfecare a unei versiuni cu pereți subțiri de 1,8 mm la aceeași geometrie a fantei, în timp ce rezistența la forfecare a materialului rămâne la 207 MPa pentru 6061-T6 în ambele cazuri.
HS-8-4040W Profil din aluminiu cu fantă în T 4040, foarte rezistent, cu perete de 4,5 mm Peretele de 4,5 mm al acestui profil 4040 aproape dublează suprafața de forfecare față de versiunile cu pereți subțiri, făcându-l o alegere puternică pentru zonele de îmbinare sub sarcini repetate, așa cum evidențiază discuția din jur despre grosimea peretelui și rezistența la forfecare. Vizualizare produs → Pentru consolele portal, brațele în consolă și punctele de ridicare, specificați profile 6061 rezistente cu pereți îngroșați în zonele de îmbinare și profiluri standard de rezervă pentru deschiderile rămase. Versiunea scurtă a comparației noastre 6061 și 6063: 6063-T5 se potrivește cu cadrele ușoare, în timp ce 6061-T6 este implicit de inginerie pentru îmbinările care suportă sarcini de forfecare repetate.
HS-10-4545 Extrudare de aluminiu 4545 pentru utilizare grea cu perete gros de 2,4 mm Ideal pentru suporturi portal și brațe în consolă, acest profil de 45x45 oferă un perete de 2,4 mm pentru o capacitate suplimentară de îmbinare. Fântul său în T de 10,2 mm acceptă elemente de fixare grele, potrivite pentru aplicații în care performanța de forfecare de gradul 6061 este accentuată. Vizualizare produs → Odată setat forfecarea admisibilă, aplicați un factor de siguranță de cel puțin 2 pentru sarcini statice și 3 pentru sarcini dinamice sau inversoare înainte de a-l compara cu forța aplicată la articulație.
Aluminiul 6061-T6 are o rezistență la forfecare publicată de 207 MPa (30.000 psi). Pentru lucrările de proiectare, aplicați regula de 60% față de rezistența maximă la tracțiune de 310 MPa, care oferă aproximativ 186 MPa, apoi adăugați un factor de siguranță bazat pe tipul de încărcare.
Aluminiul 6063-T5 are o rezistență la forfecare de aproximativ 117 MPa (17.000 psi). Temperamentul T6 îl ridică la aproximativ 152 MPa (22.000 psi). Verificați temperarea pe certificatul de material al profilului înainte de a calcula capacitatea îmbinării, deoarece multe profile standard cu fantă în T sunt furnizate în 6063-T5.
Nu. Anodizarea formează un strat subțire de oxid, de obicei de 5 până la 25 de micrometri grosime, care îmbunătățește rezistența la uzură și la coroziune, dar nu modifică rezistența la forfecare în vrac a extrudarii. Calculele structurale ar trebui să ignore acoperirea și să utilizeze valoarea aliajului de bază.
Oțelul structural A36 are o rezistență la forfecare de aproape 250 MPa, aproape de aluminiu 6061-T6 la 207 MPa. Deoarece aluminiul cântărește aproximativ o treime mai mult, rezistența specifică la forfecare a lui 6061-T6 este aproximativ dublă față de cea a A36, astfel încât cadrele din aluminiu pot suporta sarcini similare la îmbinare la o fracțiune din greutate.